Fragaria
Proizvodnja, uvođenje novih tehnologija i
konzalting u voćarstvu i povrćarstvu.
Naslovnica
Proizvodi i usluge
O nama
Kontakt
Novosti
Traži
Hr
En
Proizvodi i usluge
Proizvodnja voća
Smrznuto voće
Sadnice
Lozni cijepovi
Plastenici i repromaterijal
Rezane i oprane salate - Pakirane salate
Kategorije
Sadnice voća
- Aronija
- Borovnica
- Breskva
- Brusnica
- Drijen
- Goji
- Grejp
- Jabuka
- Jagoda mjesečarka
- Kaki jabuka
- Kivika (Kivi)
- Kruška
- Kupina
- Limun
- Lijeska
- Malina
- Mandarina
- Marelica
- Ogrozd
- Orah
- Ribiz
- Smokva
- Šipak
- Šljiva
- Šumska jagoda
- Trešnja
- Vinova loza
- Višnja
- Maslina
- Rubus hibridi (Tayberry, Boysenberry)
- Žuta malina
Sadnice jagoda
- Alba
- Arosa
- Clery
- Diamante
- Dora
- Elsanta
- Madeleine
- Marmolada
- Maya
- Miss
- Queen Elisa
- Raurica
1
Dostupnost
Kontejnirano
Cjenik
Cjenik sadnica voća - veleprodaja 2016.-2017.
Žuta malina
Žuta malina (Rubus idaeus)
- sadnice žute maline.
SADNJA ŽUTE MALINE:
TLO: Biljka je bujna, traži propusna tla, bogata organskom tvari i slabo kisele reakcije. U slučaju da je tlo glinasto, potrebno ga je promiješati s tresetom i grubim pijeskom. Ne preporuča se sadnja malina na položajima gdje je već bio malinjak.
KLIMA: Može se saditi od umjerenih do kontinentalnih područja, do 800 m nadmorske visine.
VRIJEME SADNJE: Kontejnirane biljke mogu se saditi tijekom cijele godine. Idealno vrijeme za sadnju je period studeni-prosinac na područjima s blagim zimama, odnosno travanj-svibanj na hladnijim područjima.
NAČIN UZGOJA: Biljke se sade na razmak od 60 cm unutar reda, dok međuredni razmak treba biti oko 2,50 m, a često se uzgaja i kao živica. Ukoliko se želi uzgajati u posudama, preporučaju se one od 10 L, uz korištenje lakog treseta.
SAVJETI ZA SADNJU: Pripremiti 30 cm visoke gredice unošenjem u tlo treseta ili zrelog stajnjaka. Izvaditi biljku iz posude i posaditi u razini tla, te površinu oko biljke pokriti sa cca. 2 cm visine humusnog tla. Biljka može dati plodove već nakon 3 mjeseca, a preporuča se obilno natapanje.
ARMATURA: Izboji su dugi, te ih je potrebno vezivati uz žicu na visini od 50, 100 i 150 cm od tla.
REZIDBA: Sve nove izdanke, koji potjeraju do petog mjeseca, režemo u ravnini s tlom, nakon čega se odabiru 4 do 5 najzdravija izboja, koje ostavljamo vežući ih uz žicu, a pinciramo ih kasnije na 2 m visine. U jesen nakon berbe orezujemo u potpunosti sve izboje na kojima je bilo roda, a nove selekcionirane izboje koji su nam potrebni za urod u slijedećoj sezoni ostavljamo da rastu.
GNOJIDBA: Pri sadnji je potrebno dodati zreli stajski gnoj ili kompost, te mineralno gnojivo s više fosfora, a za razvoj i rast biljke dušično gnojivo, te kalijevo gnojivo pred samu berbu. Svake druge godine preporuča se u jesen međuredno dodati stajnjak.
ZANIMLJIVOSTI VEZANE ZA ŽUTE MALINE:
Glavna razlika između žute (zlatne) i srodne joj crvene maline je manji udio antocijanina koji utječu na boju plodova. Okus žute maline vrlo je sličan okusu crvene maline, iako žute maline imaju za nijansu blaži okus. Također, sve ostale karakteristike su gotovo identične. Žuta malina sve je popularnija u komercijalnom uzgoju zbog nesvakidašnje boje plodova.
Naslovnica
Proizvodi i usluge
O nama
Kontakt
Novosti